Juda, zwany także - Tadeuszem - (czyli wielkodusznym) lub - Lebeuszem - (odważnym), nosi to samo imię, co zdrajca Jezusa. Jest bratem św. Jakuba Mniejszego, a zatem ścisłym krewnym Jezusa. Jest wymieniony w Mt 10,3; Mk 3,18; Łk 6,16; Dz 1,13, ale nic nie wiemy o jego działalności apostolskiej. W czasie Ostatniej Wieczerzy poprosił Pana o wyjaśnienie Jego ukazania się, a Pan mu odpowiedział - Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy (J 14,23). Jeżeli damy wiarę Niceforowi Kalikstowi, Juda miał głosić Ewangelię w Judei, Samarii, Idumei, Syrii i Mezopotamii, a potem poniósł męczeństwo w Emesie. Niektórzy pisarze mylili go z uczniem, Addajem. Dzisiaj jest czczony jako patron od spraw beznadziejnych.
Imieniem Judy został opatrzony w Nowym Testamencie krótki list, który jest jednym z siedmiu listów katolickich. Autor określa siebie jako - Juda, sługa Jezusa Chrystusa i brat Jakuba -. Większość komentatorów zgodnie uznaje w nim jednego z Dwunastu, to znaczy tego zwanego Tadeuszem lub Lebeuszem. List jest adresowany do chrześcijan w Azji Mniejszej, pochodzących z judaizmu, w celu uprzedzenia ich przed fałszywymi naukami. Został napisany prawdopodobnie na Wschodzie, między 62 a 66 r., przed zniszczeniem Jerozolimy.
Święty Szymon, przez Łukasza nazywany; Zelotą (to znaczy, - gorliwym, ściśle przestrzegającym prawa -, ale być może określa go w ten sposób, ponieważ był on członkiem antyrzymskiej grupy zelotów), a przez Mateusza i Marka - Kananejczykiem. Patronuje rybakom. Przedmiotem dyskusji jest to, czy był jednym z braci Pańskich. Porządek wykazów apostołów, gdzie Szymon figuruje między braćmi Jakubem Mniejszym a Tadeuszem albo po nich, a przed zdrajcą, nasuwałby takie przypuszczenie. Ale w takim razie, dlaczego Łukasz, określając Tadeusza jako brata Jakuba, nie czyni tego samego w przypadku Szymona? Brakuje wiarygodnych informacji z późniejszego okresu, co czyni wątpliwym podobne utożsamienie. Bardziej ogólnie, według różnych tradycji, Szymon miał być biskupem najpierw w Jerozolimie, a potem w Pelli, albo też ewangelizował Samarię i poniósł męczeństwo oraz został pochowany w Persji.
Święci na każdy dzień
Tom VIII, s. 130-132
MODLITWY;
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz